“Fraud
Przejdź do treści

Content marketing w pigułce: Twórz treści, które konwertują

Cytując klasyka – „content is king”. Wie to każdy, kto próbował pominąć ten element w swoich działaniach internetowych. Płatne reklamy to jedno, ale bez wartościowych treści daleko nie zajedziesz. Dobry content to gwarancja długotrwałych relacji z użytkownikami, budowanie zaufania i lojalności. Jakie działania opłaca się wdrożyć do swojej strategii marketingu treści, aby zapewnić sobie wymierne korzyści? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Storytelling w content marketingu: Jak opowiadać historie, które sprzedają?

Storytelling pozwala tworzyć skuteczne treści. Na dodatek coraz bardziej zyskuje na popularności. Nic tak nie zachęca do słuchania, jak dobra historia. Nie ma bardziej przekonującego i emocjonalnego rodzaju treści niż opowieść. Suche fakty już się przejadły, dlatego warto zastanowić się, jak przedstawić swoją firmę w formie ciekawej i angażującej opowieści. Zanim zaczniesz tworzyć jedyną w swoim rodzaju historię, poznaj 7 kluczy fascynacji, które opisała w swojej książce „Zafascynuj ich” Sally Hoghshead. Pomogą Ci napisać tekst, który przykuje zaangażowanie czytelnika na długo. A należą do nich:

  • Pożądanie – odzwierciedla oczekiwanie na przyjemność, coś, co sprawia, że czytelnik już na samą myśl o nadchodzącym wydarzeniu czuje ekscytację i nie może się doczekać, aż to się stanie. Jest to jak wyczekiwanie na coś wspaniałego, co sprawia, że ktoś czuje się podekscytowany i gotowy do zaangażowania się w to, co się dzieje.
  • Alarm – Jest to sygnał ostrzegawczy, który sugeruje, że jeśli teraz nie zareagujemy, możemy coś stracić. Jest to prosty sposób na zainteresowanie, który działa na poziomie instynktownym, pobudzając naszą uwagę i motywując do działania, np. poprzez używanie zwrotów typu „Pożar!” albo „Zadzwoń teraz, by otrzymać dodatkowy komplet noży!”.
  • Prestiż – Ludzie pragną być kimś więcej, kimś lepszym lub bardziej wpływowym. Pokazując drogę do osiągnięcia prestiżu, możemy przyciągnąć uwagę innych i zyskać ich wsparcie lub zainteresowanie. Wskazując na możliwość zdobycia prestiżu, możemy zmotywować ludzi do podążania za nami.
  • Władza – często jesteśmy zafascynowani tym, co znajduje się poza naszą kontrolą lub tym, co obiecuje nam większą kontrolę nad własnym życiem. Obietnica otrzymania kontroli nad czymś może skłonić nas do słuchania, podążania za daną osobą lub pomysłem.
  • Występek – zakazany owoc, który smakuje najlepiej – to metafora dla tego, co jest zabronione, ale jednocześnie kuszące. Ludzie lubią oglądać, jak inni popełniają błędy lub łamią reguły, dlatego tematy kontrowersyjne zawsze przyciągają uwagę. Serwisy plotkarskie, takie jak Pudelek, cieszą się popularnością, ponieważ pozwalają obserwować życie innych i ich ewentualne upadki.
  • Zaufanie – ludzie często filtrują informacje, odrzucając te, które są niezgodne z ich przekonaniami i wybierając te, które potwierdzają ich poglądy. Dlatego istnieją gazety o różnych orientacjach politycznych, które przyciągają czytelników o określonych przekonaniach. Wskazywanie na zaufanie lub zgodność z czyimś światopoglądem może więc być skutecznym sposobem na przyciągnięcie uwagi i zainteresowanie.
  • Tajemnica – nienawidzimy nie wiedzieć. Obiecując czytelnikowi na początku tekstu, że dowie się ważnej rzeczy w trakcie spotkania, ale nie powiesz jakiej, zagwarantujesz sobie skupienie od początku do końca.

Wykorzystując klucze, możesz publikować treści, które będą miały to „coś”. Jednak omawiając storytelling, nie możemy pominąć tego, co sprawia, że powstają dobre historie – czyli określona sekwencja zdarzeń. Każdy bohater opowieści powinien przejść pewną drogę w celu rozwiązania konfliktu – jakim jest Twój produkt lub usługa. Wykorzystując strukturę storytellingu, masz nieograniczone możliwości. Każdy produkt rozwiązuje inny problem, dlatego możesz napisać wiele niesamowitych historii.

SEO dla treści: Jak optymalizować artykuły pod kątem wyszukiwarek?

Skuteczny content marketing od początku był nieodzownym elementem stron internetowych. Nie wystarczy posiadać warsztat pisarki, żeby stworzyć tekst przyjazny wyszukiwarkom. Pisząc pod SEO, warto mieć na względzie kilka kwestii.

  • Analiza konkurencji
    Przeprowadź dokładną analizę konkurencji. Pozwali Ci to zrozumieć, jakie strategie stosują inni w danej branży. Badanie fraz kluczowych, na które pozycjonują się konkurenci oraz analiza wyników wyszukiwania z TOP10 Google, umożliwia dostosowanie własnej strategii do obecnych trendów i preferencji użytkowników.
  • Określenie grupy docelowej
    Przed rozpoczęciem pisania dokładnie zdefiniuj grupę docelową. Umożliwia Ci to dostosować treść do preferencji i potrzeb potencjalnych czytelników. Analiza demograficzna i behawioralna pomaga lepiej zrozumieć odbiorców i dostosować język oraz ton artykułu do ich potrzeb.
  • Research
    Tworzenie treści SEO wymaga solidnego researchu, który pozwala na dogłębne zrozumienie tematu i potrzeb odbiorców treści. Opieranie się na wiarygodnych źródłach informacji buduje autentyczność tekstu oraz zaufanie użytkowników.
  • Wyszukiwanie i wykorzystanie słów kluczowych
    Słowa kluczowe są terminami lub frazami, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarki, aby znaleźć informacje na dany temat. Dobrze dobrane słowa kluczowe zwiększają widoczność artykułu w wynikach wyszukiwania i pozwalają dotrzeć do właściwej grupy odbiorców.
  • Optymalizacja nagłówków i podtytułów
    Nagłówki H1, H2 są istotne zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Ich optymalizacja pod kątem słów kluczowych zwiększa czytelność tekstu i wpływa pozytywnie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
  • Używanie meta opisów i tagów alt dla multimediów
    meta opisy i tagi alt dla multimediów są istotne dla zrozumienia treści przez roboty Google oraz zwiększają atrakcyjność dla użytkowników. Ich używanie poprawia interakcję użytkowników z witryną i wpływa pozytywnie na jej pozycję.
  • Prostota i zrozumiałość treści
    Treści powinny być napisane prostym i zrozumiałym językiem, wolnym od zbędnych terminów czy skrótów. Prostota formy ułatwia przyswajanie informacji przez różne grupy czytelników oraz zwiększa atrakcyjność tekstu. Klarowność języka przekłada się na efektywne przekazywanie istotnych informacji, co sprzyja pozytywnym doświadczeniom użytkowników na stronie.
  • Odpowiednia długość tekstu
    Dopasowanie długości tekstu jest niezwykle istotne. Optymalna długość tekstu sprawia, że treść jest atrakcyjna i czytelna, dostarczając jednocześnie wartościowych informacji.
  • Kanibalizacja treści
    Unikaj jak ognia kopiowania lub duplikowania istniejących treści, ponieważ oryginalność materiałów jest preferowana przez roboty Google, a duplikaty mogą skutecznie zaszkodzić.
  • Wzywaj do działania
    Nie można zapominać o wezwaniach do działania (CTA), które są niezbędne do przekształcenia zainteresowania czytelników w konkretne kroki, takie jak subskrypcja czy zakup. Jasne CTA kierują użytkowników ku pożądanym działaniom, budując relacje z klientami.
    W tworzeniu contentu skrojonego pod SEO może pomóc Ci doświadczony copywriter, który swoją ekspercką wiedzą uzupełni kompetencje w Twojej firmie i pomoże Ci stworzyć zoptymalizowane treści.

Wideo marketing: Dlaczego warto i jak zacząć tworzyć?

Wideo marketing to przede wszystkim wyniesienie komunikacji z klientem na zupełnie inny poziom. Jeszcze do niedawna na content marketingowy w formie wideo mogły pozwolić sobie tylko największe przedsiębiorstwa dysponujące ogromnym budżetem reklamowym. Teraz wystarczy mieć telefon, który nagrywa wideo. W Internecie można znaleźć masę poradników i kursów, które krok po kroku nauczą Cię, jak stworzyć fascynujące filmy video. Dlaczego warto postawić na tę metodę contentu w 2024 roku?

  1. Wzrost sprzedaży: statystyki pokazują, że wykorzystanie reklam wideo przyczynia się do wzrostu sprzedaży. Ponadto większość specjalistów od marketingu zgłasza, że wideo marketing wpływa pozytywnie na wskaźniki sprzedaży i konwersji.
  2. Preferencje konsumentów: konsumentom coraz bardziej odpowiada przyswajanie informacji poprzez wideo niż czytanie tekstu. Duża część osób woli poznawać nowe produkty i usługi oglądając wideo, co sprawia, że ta forma marketingu staje się niezbędnym narzędziem w dotarciu do potencjalnych klientów.
  3. Generowanie leadów: 88% marketerów przyznaje, że wideo marketing jest skutecznym narzędziem do generowania leadów. A statystyki potwierdzają, że wideo skutecznie przyciąga konsumentów i pomaga w budowaniu relacji z nimi.

Aby Twoje social media zalała fala wideo contentu, musisz odpowiednio się przygotować. Zanim przejdziesz do realizacji

  • Zdefiniuj cel: Określ, dlaczego chcesz stworzyć wideo marketingowe. Czy chcesz zwiększyć świadomość marki, zwiększyć zaangażowanie użytkowników, generować leady czy może sprzedać produkt lub usługę?
  • Określ grupę docelową: Zidentyfikuj, kto jest Twoją grupą docelową. Jakie są ich potrzeby, zainteresowania i preferencje? Twój film musi być dostosowany do odbiorcy, aby był skuteczny.
  • Spójrz na konkurencję: Przeprowadź badanie konkurencji, aby zobaczyć, co robią inni w Twojej branży. To pomoże Ci zrozumieć, co działa i co nie, oraz zapewni unikalność Twojego filmu.
  • Określ przekaz: Zdecyduj, jaką wiadomość chcesz przekazać w swoim materiale. Upewnij się, że jest ona klarowna, przekonująca i dostosowana do Twojej grupy docelowej.
  • Stwórz scenariusz: Na podstawie określonego przekazu stwórz scenariusz filmu. Określ, jakie sceny będą potrzebne i w jaki sposób będą się one łączyć, aby przekazać Twoją wiadomość.
  • Wybierz odpowiednią formę wideo: Istnieje wiele różnych rodzajów video, takich jak animacje, vlogi, filmy instruktażowe, recenzje produktów itp. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim celom i preferencjom grupy docelowej.
  • Zbierz niezbędny sprzęt i zasoby: Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt do nagrywania (jeśli to konieczne), m.in. oświetlenie, mikrofony, itp.
  • Nagraj i edytuj wideo: Kiedy wszystko jest gotowe, nagraj film zgodnie ze scenariuszem. Następnie edytuj materiał, dodając teksty, efekty dźwiękowe i inne elementy, aby wzmocnić przekaz.
  • Optymalizuj i promuj wideo: Zoptymalizowane treści spowodują, że będzie je łatwiej odnaleźć w wyszukiwarkach. Następnie promuj materiał na swoich kanałach społecznościowych, stronie internetowej i innych platformach, aby dotrzeć do swojej grupy docelowej.
  • Analizuj wyniki: Śledź metryki contentu, takie jak liczba wyświetleń, współczynnik zaangażowania, konwersje, aby zrozumieć skuteczność Twojego filmiku. Na podstawie tych danych dostosuj swoje strategie na przyszłość.

Content Marketing B2B vs B2C: Kluczowe różnice i strategie

Dobra strategia content marketingowa uwzględnia również to, do jakiego klienta chcesz dotrzeć. Obsługujesz rynek B2C, czy może B2B? Będzie to miało ogromne znaczenie podczas dostosowywania komunikatu. Poznaj najistotniejsze różnice między tworzeniem contentu dla klienta biznesowego, a dla klienta końcowego.

Elementy
Content Marketing B2B
Content Marketing B2C
Grupa docelowa
Firmy, przedsiębiorstwa, instytucje
Konsumenci indywidualni, klienci końcowi
Charakter komunikacji
Opiera się na faktach, logicznym podejściu, merytoryczne treści
Wywołuje emocje, opiera się na impulsywnych działaniach, często oparty na storytellingu
Cel działań
Generowanie leadów, budowanie długofalowych relacji biznesowych, edukacja klientów na temat bardziej złożonych produktów lub usług
Natychmiastowa sprzedaż produktu lub usługi, budowanie świadomości marki, wywołanie emocji
Język i ton komunikacji
Specjalistyczny język branżowy, formalny
Dostępny, emocjonalny, przyjazny
Długość i złożoność procesu zakupowego
Dłuższy, bardziej złożony, wymaga zaangażowania wielu osób
Szybszy, mniej złożony, opiera się na osobistych preferencjach i impulsach
Rodzaj treści
Merytoryczne, edukacyjne, oparte na danych, np. studia przypadku, raporty branżowe
Rozrywkowe, wizualne, oparte na storytellingu, np. zdjęcia, filmy, recenzje produktów
Persony klientów
Koncentracja na niewielkiej grupie docelowej o zbliżonych motywacjach i orientacji zawodowej, zrozumienie niuansów produktów i usług
Bardziej złożone grupy docelowe, uwzględniające różnorodne potrzeby i preferencje klientów
Motywacje klientów
Skłonność do kierowania się wartością i korzyściami biznesowymi, dostarczanie konkretnych danych, statystyk i wiedzy know-how
Skłonność do kierowania się emocjami, wykorzystywanie historii i przykładów do zobrazowania korzyści produktu lub usługi
Proces decyzyjny
Długi proces decyzyjny, obejmujący wiele osób na różnych szczeblach firmy, dążenie do nawiązania długoterminowej relacji
Krótszy proces zakupowy, zwykle podejmowany przez jedną lub kilka osób, większa skłonność do szybkich zmian decyzji
Formy contentu sugerowane
Blogi, listy mailingowe, raporty branżowe, studia przypadków, webinary
Kampanie reklamowe, treści wideo, historie klientów, recenzje produktów

up arrow